Kişisel Gelişim

Sektördeki Değişimlere Ayak Uydurmanın 10 Stratejisi

Sektör denilen ortamda ve sürekli değişen bir alanda güncel kalmak kolay değildir, ancak değişiklikleri olurken farkında olmak sizi öncü yapabilir. Sektörünüzdeki zorluklar, fırsatlar ve trendler hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacak önerilerime göz atmak için aşağıdakilere bakabilirsiniz.

Sektör dergilerine abone olun

Belirli konuları ele alan bir dergiye abone olmak, o konular hakkında bilgi sahibi olmanın en iyi yollarından biridir. Ancak sadece abone olmak yeterli değil; gerçekten dergiyi okumalısınız – basılı veya çevrimiçi olsun. Ben online olanı tercih ediyorum. Aylık bir ritüelim, tabletimdeki sektör dergisi ile beraber yerel bir kafeye gitmek, telefonumu sessize almak ve hepsini aynı anda okumaktır. Diğerleri dergi ve dergileri küçük parçalar halinde tüketmeyi tercih edebilir. Hangi yaklaşımı benimserse benimsesin insan, bilginin beyninizin içine girdiğinden emin olun, sadece raflarınızı süslemiyor veya e-posta kutunuzda yer kaplamıyor.

Tüketici dergilerini takip edin

Belki de sektörünüzle ilgili olmayan bir dergiyi okuyorsanız, diğer okuyuculardan farklı bir bakış açısıyla bakacaksınız demektir. Ve işinizle ilgili çok ilgili bir şey görürseniz, sektörünüzün dışarıdan bir bakış açısı ile nasıl göründüğü konusunda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Forumları ve tartışma panolarını tarama ve katılma

Belki de her gün uygun bir subreddit taramak, ilginizi çekmeye ve sektörünüzdeki olası değişiklikler hakkında düşünmeye yetebilir. Genellikle, profesyonel bir grup tarafından yönetilen bir LinkedIn grubunda veya özel bir forumda tartışmaya katılmak daha aydınlatıcı olabilir. Tartışma panoları, ağırlıklı olarak düzenlenmemişse, çöpleri ayıklamak bazen gerçek bilgi hazineleri bulmanıza yardımcı olabilir. Başkalarından öğrendiğiniz her şeyi yalnızca izlemeyin, katılmaktan da emin olun. Bu şekilde daha fazlasını elde edersiniz.

Web sitelerini ve blogları tarama

Bilişim yazarı olarak, her sabah beni ilgilendirebilecek yeni çalışmaların olup olmadığını görmek için bir çok web sayfasına bakıyorum. Daha sonra çeşitli bloglardaki analizlere bakıyorum, bu da bilgiyi daha iyi çerçevelememe ve bağlam içinde tutmama yardımcı oluyor. Blogların kalitesi değişebilir, ancak birçokları güncel bilgilerin harika bir kaynağıdır. Sektörünüzdeki her sitede aynı konuyu görüyorsanız, örneğin pazarlamayı mobil yapma konusundaki gönderilerin bolluğunu, evet – yakından takip etmek isteyeceksiniz. Bloglar ve haber siteleri genellikle sektörünüzle ilgili önemli istatistikleri ve araştırmaları analiz eder ve size anlayabileceğiniz bir biçimde dilimler halinde sunar.

Gazeteleri ve haber sitelerini okuma

Gazeteler ve haber siteleri bazen aşırı basitleştirilebilir ve gazeteciler bazen uzman olmadıkları sektörleri kapsarlar, ancak konu uzmanları sektör trendlerini gözlemleyebilirler. Bundle gibi uygulamalar kullanabilisiniz.

Podcast’leri ve videoları dinleme/izleme

Bir saatlik bir podcast dinleyin veya hatta 20 dakikalık birini dinleyin ve konu hakkında daha derin bir anlayışa sahip olacaksınız. Video ve ses röportajları, sektör liderleriyle yapılan röportajlar özellikle aydınlatıcı olabilir. Sunulan bilgiyle bazen aynı fikirde olmasanız bile, ortak bir dilin olması, sektörünüzdeki diğer insanlarla daha iyi iletişim kurmanıza ve nedenlerinizi anlatabilmenize yardımcı olabilir. Mesela benim podcast serime göz atabilirsiniz.

Diabolikss Podcastcilik

Ağ kurma

İş arkadaşlarınızla sektörünüzü yüz yüze tartışmak özellikle aydınlatıcı olabilir. Konferanslara veya yerel etkinliklere katılın ve eğitimlere kaydolun. Konuşmacılarla birlikte meslektaşlarla da konuşun. Bu iki grup genellikle çok farklı bakış açılarına sahiptir.

Müşterilerinizle konuşun

Sosyal ağları tarayıp anketler göndermek aydınlatıcı olabilir, ancak kişilerle birebir konuşmak paha biçilmezdir. Müşteri adaylarıyla endişeleri tartışmak da aynı derecede aydınlatıcı olabilir.

Rakiplerinizi gözlemleyin

Bazen diğerleri zikzak yaparken sizin yapmanız gerekeni belirlemenize yardımcı olabilecek rakiplerinizin ne yaptığını görmek istersiniz. Bazı zamanlar onların çılgınlıklarının yolunu çözemezsiniz, ancak bakmakta bir sakınca yok.

Kendi işinizdeki trendleri takip edin

Bir zamanlar iyi satan bir şeyiniz var mı, şimdi neredeyse hiç bakılmayan, satın alınmayan bir şey mi? Müşterilerin ve müşteri adaylarının sormaya başladığı belirli soruları fark ettiniz mi? Bu değişiklikleri gözlemlemek potansiyel tehditleri ve fırsatları tahmin etmenize yardımcı olabilir.

Sizlerde kendi stratejilerinizi oluşturabilirsiniz bu benim yöntemim tabi ki, yorumlar kısmında sizlerde kendi yollarınızı benimle paylaşırsanız sevinirim.

Kişisel Gelişim etiketimi takip etmenizi önerim.

Bir yanıt yazın