https://unsplash.com/@californong
Kişisel Gelişim

Neden PayPal Kapalı?

PayPal

Öncelikle PayPal nedir sorusuna cevap verelim isterseniz;

PayPal, İnternet üzerinden çalışan online bir ödeme sistemi. Kredi kartı kullanarak veya kullanmayarak, İnternet üzerinden güvenli alışveriş yapılmasını ya da istenilen kişiye sadece bir e-posta adresi aracılığıyla para gönderilmesini sağlar.

https://tr.wikipedia.org/wiki/PayPal

Şimdi asıl sorumuzun cevabını verelim, aslında genel taktik cevabı sona koymaktır çünkü okuyucu sona kadar gitsin ama ben cevabı şimdiden verip, kalan kısımda biraz yorum zırvalamak istiyorum.

30 Mayıs 2016 tarihinde resmi İnternet sitesinde yayımlanan bildiri ile PayPal’ın Türkiye’deki faaliyetlerini durdurduğu açıklandı. Gerekçe olarak ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu‘na (BDDK) yaptığı lisans başvurusunun reddedilmesi gösterildi.

https://tr.wikipedia.org/wiki/PayPal

Birde sizlerle BDDK’nın Anadolu Ajansına yapmış olduğu ” Paypal Açıklamsı ” linkini vereyim.

Şirketin, Kanunun 23. maddesi ve Tebliğin 16 maddesine (Kuruluşların birincil ve ikincil sistemlerini yurt içinde bulundurmaları zorunludur.) uyum için gerekli çalışmaları yapmadığı görülmüş, Şirket ile yapılan müteaddit yazışma ve toplantılarda bu durum dile getirilmiş ancak ‘Sistemlerin yurt içine getirilmesine ilişkin herhangi bir fizibilite çalışması yapmadıkları, sistemleri Türkiye’ye getirmenin teknik olarak mümkün olduğu ancak global şirket politikası gereği böyle bir tercihte bulunmayacakları, bilgi sistemlerini ve yedeklerini Türkiye’ye getirmeyi planlamadıkları ifade edilmiş.

Yukarıda belirtmiş olduğum Anadolo Ajansı açıklamasından bir kısım.

Şimdi gönül rahatlığı ile zırvalama kısmına geçebilirim.

Paypal TR Ana Ekran

Ara ara PayPal’ın sayfasına girip, acaba açıldı mı diye bakarım ben ve bu ekranı her gördüğüm zaman, birileri benden küfür kazanır. Yani isimsiz bu kişiler aslına bakarsanız, mantalitelerine doğrudur genel olarak küfürlerim ama burada sizinle paylaşmayacağım tabi ki de o güzide küfürlerimi 🙂

https://unsplash.com/@californong
https://unsplash.com/@californong

Şimdi gel gelelim ben neden gıcığım bu duruma;

Son dönemde MEDIUM sayfasında çok okuma yapıyorum diyebilirim ve inanılmaz bir biçimde ” Pasif kazanç ” olarak adlandırabileceğim kazanç türünden bahsediyorlar. Tabi konu sürekli dönüp dolaşıp bu ödemelerin yapılacağı uygulama veya sisteme geliyor ve görüyoruz ki %90’ında Paypal var ve bizde ne yok PayPal 🙁

Ya şunu anlayamıyorum, sanki tüm kurumlar tam anlamı ile kanunlarla yönetiliyor!!! Sanki ülkemizde her bir halt kesin çizgilerle belirli de, PayPal’da gurur yapıyoruz. Yanlış anlamayın lütfen beni yani kanunları çiğneyelim demiyorum ama gerektiğinde bu kanunları revize ediyor olmamız lazım, çünkü dünya değişiyor ve gelişiyor gereksiz takıntılara gerek yok bence.

Şimdi konu nerede ” PayPal Türkiye’de ofis açsın ve vergi versin? ” ulan önce müteahhitlerinizden adam gibi toplayın veya indirim falan vermeden doğru düzgün bir şekilde yaptıkları kanunsuzluğun cezasını çeksinler.

Zaten internet üzerinden para kazanan bir vatandaş yine nerede Türkiye’de bu dolarlarını harcayacak ve zaten büyüklerden alınamayan vergileri o küçük vatandaş ödeyecek. Ülkeye dolar gelişini öyle yada böyle arttıracak.

Onlarca pasif gelir aracı var ki öğrencisinden, ev hanımına, teknik olarak çoook donanımlısından, bir konu ile ilgili bir iki fikri olana kadar her insan bu pasif gelir yöntemleri ile para kazanabilirler. Ulan dolar almış başını gitmiş, bu tarz araçlar kullanılarak ülkeye döviz girişi olasa kötü mü?

İnsanlar Amazon ve benzeri yerlerden satış yapmak için bin bir taklalar atıyorlar, bırakın milleti bi salın allah rızası için.

Yeter galiba bu kadar sızlanma 🙂 Bildiğiniz üzere podcast yapıyorum ve podcastlerim ile ilgili kategori için BURAYA tıklayınız lütfen.

Patreon ile bana bir kahve ısmarlamak veya daha da ciddi bir şekilde Patron olmak isterseniz aşağıda ki butonuda kullanabilirsiniz tabi ki de 🙂

Become a Patron!

Yok kahve falan ısmarlamam dersiniz bari bloğun en altında ” Abonelik ” kısmı bulunmakta ve mail adresini yazarsan, ben yazıları yazdığım zaman otomatik olarak yazıların bilgisi gelsin sana.

Görüşmek dileği ile.

Bir yanıt yazın