Lightsail
Amazon

Lightsail Servisini Tanıyalım

Merhaba sevgili blog okuyucusu bu yazıda seni, AWS Lightsail Servisi ile ilgili bilgilendirmek istiyorum.

Lightsail Logo

Yönetilen servisler diye bir şey duydun mu bilmiyorum ama sana şöyle özetlemek istiyorum; aldığın servisin erişimi, güvenlik, ağ haberleşmesi gibi konuları, senin pek dert etmemen ve servis aldığın firmanın bu işleri senin için çözüyor olması demektir.


Amazon Web Servisleri Lightsail servisi ile beraber yukarıda bahsettiğim konuları kendisi yönetiyor ve bizlere sadece bir kaç basit tıklama ile vermiş olduğu servisleri hayata geçirmek kalıyor.

Peki hangi servisleri veriyor? Haydi şimdi bunlara bir göz atalım.


AWS Lightsail bizlere İşletim Sistemleri ve onlarla beraber çalışabilecek Uygulamaları sunuyor.

Microsoft Windows;


İşletim sistemi olarak verdiği hizmetler;
Lightsail Windows OS
Microsoft işletim sistemi ile beraber verdiği uygulamalar;
Lightsail Microsoft OS + Apps
Fiyatlandırmaya bakacak olursak;
Microsoft Fees

Linux/Unix;


İşletim sistemi olarak verdiği hizmetler;
Lightsail Linux OS
Linux/Unix işletim sistemi ile beraber verdiği uygulamalar;
Lightsail Linux OS + Apps
Fiyatlandırmaya bakacak olursak;
Linux Fee

Gördügünüz gibi, 30 adet farklı kurulum bizler için önceden hazırlanmış diyebiliriz.  Örnek vermek gerekirse bu blog Linux/Unix uygulama servisinin altında olan WordPress ile kurulmuş durumda ve ben bu işlemi yaparken herhangi bir şekilde Linux/Unix bilgisine sahip olmak zorunda değildim. Zaten kurulumdan sonra AWS Lightsail sizlere gerekli yönlendirmeleri yapıyor. 

Peki nerede kurulu oluyor bunlar?


AWS’in Region denilen bir yer tanımlaması bulunmakta, Availability Zone ve Region tanımlarını AWS’e Giriş isimli bir yazı ile anlatacağım ve zamanı gelince burayada link koyarım ama biz şimdilik Region: AWS Datacenter’ın bulunduğu şehir diye düşünelim yeter. Bakalım nerelerde varmış?

Lightsail Regions

Peki bunlarla bitiyor mu dersiniz? Bitmiyor, Lightsail üzerinde bir de Container sistemleri kullanabilirsiniz, AWS bu servis ile beraber Docker imajlarınızı AWS üzerinde çalıştırmanıza olanak sağlamaktadır. Nasıl olacağı da bir başka yazının konusu olsun o zaman 🙂

Container

Lightsail Containers
Container fiyatlandırmasına bakacak olursak;
Containers Fee

Burada fiyatlandırma biraz daha farklı aslına bakarsanız, hemen anlatmak isterim,
Gördüğünüz üzere kaynaklar çok düşük seviyedeler ve scale denilen bir yapı ile çalışabiliyorlar yani aynı anda seçmiş olduğunuz kaynak kaç adet kullanılacak bunu belirliyorsunuz. Scale katmanında örnek olarak 10 seçtiğim için 10 x 7 dolar = Aylık 70 dolar oluyor ve bu çarpan 1 ile 20 arasında değişebiliyor.

Database

Database


Eğer database kurmak ile uğraşmak istemiyor ve hızlı bir şekilde kurulsun, hemen test yapayım veya kısa dönem kullanayım gibi bir düşünceniz olursa bence bire bir bir seçenek olabilir sizler için, bakalım hangilerini AWS Lightsail bizim için verebiliyor.

MySQL
PostgreSQL

Peki fiyatlandırma ? Fiyatlandırma Standard ve High Availability olarak ikiye arılmış durumdadır. High Availability, 2 farklı Availability Zone’da çalışıyor demektir.

Database Fee
Database Fee HA

Storage


Birde storage servisi var ki bunun ile de oluşturduğumuz ınstancelara ek disk alanları tanımlayıp verebiliyoruz. Fiyatlandırmasınıda aşağıda bulabilirsiniz.

Storage
Storage Fee

Son fiyatlar bunlar 🙂
Servisler üzerinde kullanabileceğiniz, ek servislerin ücretlerinide belirtip öyle bitireyim bari yazıyı değil mi?

CDN Fee
Loadbalancer Fee
Snapshot Fee

Yine uzun bir bilgilendirme oldu diyebiliriz. AWS Lightsail yine de bu kadar değil diyebilirim ve sizler için “ Nasıl Yapılır “ tadında yazılara devam edeceğim. Yanlış bilmiyor ise 2020 başında 191 adet servis bulunmata idi AWS üzerinde ve sürekli gelişmeye ve artmaya devam etmekte bu servislerin sayısı. Tabi tamamı ile ilgili bir şeyler yazmak nerede ise imkansız benim için, hem bilmiyorum hemde gündüz başka bir üretici için çalışıyorum ve o vakti AWS için ayıramam. Zamanla öğrendiklerim ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışacağım o kesin. 🙂


Kapatmadan şunu da söylemek istiyorum ve davet etmek isterim ki Linkedin üzerinde bir grup kurdum, mümkün olanların katılması beni çok mutlu eder. Amazon Web Servisleri Bilgi Paylaşım Grubu , ve lütfen sizlerde düşüncelerinizi, bilgilerinizi bizimle paylaşın. En azından bir merhaba yazarsanız ve ufak bir tanıtım yaparsanız sevinirim.
Görüşmek dileği ile.

Bir yanıt yazın