IBM, Storage

IBM Storage ile hangi IBM Storage’lar Cluster yapılabilir?

Bizlere sorulan en fazla sorulardan bir tanesi budur. Yani elinizde bulunan IBM Storage ile hangi versiyon IBM Storage sorunsuz bir şekilde cluster altında toplanılabilir, aslında bu sorunun cevabı bir IBM dökümantasyon sayfasında bulunmakta ama bende birde burada sizler için toplamak ve paylaşmak istedim.

Ama öncesinde isterseniz ” Storage Cluster nedir ? ” Sorusuna şöyle bir cevap vermeye çalışalım;

Bir depolama kümesi veya depolama kümesi, veri depolamak için kullanılan birden fazla depolama birimini içeren bir yapıdır. Bu, daha yüksek veri kapasitesi, performans ve yedeklilik sağlamak için birden fazla depolama cihazının birleştirilmesini sağlar.

Depolama kümesi, veri parçalarını birden çok depolama birimine dağıtarak veriye yüksek erişilebilirlik sağlar. Bu, depolama birimlerinin arızalanması durumunda bile veriye kesintisiz erişim sağlar. Ayrıca, depolama kümesi, verilerin daha hızlı okunmasını veya yazılmasını sağlamak için veriyi paralel olarak işleyebilir.

Bir depolama kümesi genellikle verilerin güvenliğini sağlamak için yedeklemeler ve veri bütünlüğü mekanizmaları içerir. Ayrıca, depolama kümesi, veri depolamak ve yönetmek için ölçeklenebilir bir çözüm sağlar, böylece daha fazla depolama birimi eklenerek depolama kapasitesi artırılabilir.

Depolama kümesi, büyük veri işleme, veri tabanları, sanal sunucu depolama ve dosya paylaşımı gibi birçok farklı uygulamada kullanılabilir. Genel olarak, depolama kümesi, yüksek performans, yedeklilik ve ölçeklenebilirlik gerektiren veri depolama ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılan bir çözümdür.

Bu açıklama ile beraber umarım elinizin altında bulunacak güzel bir yazı olur, hadi başlayalım.

Bu arada unutmaz isem ara ara bu yazıyı güncelleyeceğim aşağıda bulacağınız liste 26 Mart 2023 tarihinde güncellenmiş halidir.

IBM Storwize V5030 ve FlashSystem 503x Cluster


Aşağıdaki tablo, hangi Storwize V5030 ve FlashSystem 503x kombinasyonlarının birlikte cluster yapabileceğinizi göstermektedir.

IBM Storage Cluster

IBM Storwize V5100 ve FlashSystem 5×00 Cluster


Aşağıdaki tablo hangi Storwize V5100 ve FlashSystem 5×00 kombinasyonlarının birlikte cluster yapabileceğinizi göstermektedir.

IBM Storage Cluster

IBM Storwize V7000, FlashSystem 7200 ve FlashSystem 9xx0 Cluster


Aşağıdaki tablo hangi Storwize V7000, FlashSystem 7200 ve FlashSystem 9xx0 kombinasyonlarının birlikte cluster yapabileceğinizi göstermektedir.


Bazı sistemler için nihai/terminal kod seviyesinin bir göstergesini ve diğer kombinasyonlar için desteklenen minimum kod seviyesini içerir.

IBM Storage Cluster

Sistemde SCORE talebi ile ek kontrol kutularının eklenmesi mümkündür.

Yazının orijinal hali için lütfen BURAYA tıklayınız. Diğer IBM yazılarım için ise BURAYA tıklayınız.

Bir yanıt yazın