IBM, Storage

IBM SAN Volume Controller Mimarisine Genel Bakış Bölüm 1

IBM SAN Volume Controller, çeşitli ana bilgisayar sistemlerine bağlanmak üzere tasarlanmış bir SAN blok sanallaştırma aygıtıdır. Blok düzeyinde toplama ve sanallaştırmanın uygulanması için günümüzde aşağıdaki ana yaklaşımlar kullanılmaktadır:

Simetrik: Cihaz Sanallaştırma, depolama sistemleri tarafından sunulan depolamayı, uzantılar olarak bilinen daha küçük parçalara böler. Bu uzantılar daha sonra sanal diskler (VDiskler veya birimler) oluşturmak için çeşitli ilkeler kullanılarak birleştirilir. Simetrik sanallaştırma ile ana sistemler fiziksel depolamadan izole edilebilir. Veri taşıma gibi gelişmiş işlevler, ana bilgisayarı yeniden yapılandırmadan çalışabilir.

Simetrik sanallaştırma ile sanallaştırma motoru, SAN için merkezi yapılandırma noktasıdır. Sanallaştırma motoru, depolamaya erişimi ve depolamaya yazılan verileri doğrudan kontrol eder. Sonuç olarak, sanallaştırma motorunda veri bütünlüğü sağlayan kilitleme işlevleri ve gelişmiş işlevler (önbellek ve Kopyalama Hizmetleri gibi) çalıştırılabilir. Bu nedenle, sanallaştırma motoru, cihaz ve gelişmiş fonksiyon yönetimi için merkezi bir kontrol noktasıdır. Simetrik sanallaştırma bazı dezavantajlar içerir. Simetrik sanallaştırma ile ilişkili ana dezavantaj, ölçeklenebilirliktir. Tüm girdi/çıktıların (G/Ç) sanallaştırma altyapısı üzerinden akması gerektiğinden, ölçeklenebilirlik düşük performansa neden olabilir. Bu sorunu çözmek için, yük devretme yeteneği içeren n yollu bir sanallaştırma motorları kümesi kullanabilirsiniz.

Ekstra işlemci gücünü, önbelleği ve bağdaştırıcı bant genişliğini istediğiniz performans düzeyine ulaşmak için ölçeklendirebilirsiniz. Kopyalama Hizmetleri ve önbelleğe alma gibi gelişmiş hizmetleri çalıştırmak için daha fazla bellek ve işlem gücü gerekir. IBM SAN Volume Controller, simetrik sanallaştırmayı kullanır. Düğüm olarak bilinen tek sanallaştırma motorları, kümeler oluşturmak için birleştirilir. Her küme 2 – 8 düğüm içerebilir.

Asimetrik: Bant dışı veya denetleyici tabanlı Asimetrik sanallaştırma ile sanallaştırma motoru veri yolunun dışındadır ve meta veri tarzı bir hizmet gerçekleştirir. Meta veri sunucusu, tüm eşleme ve kilitleme tablolarını içerir ve depolama aygıtları yalnızca verileri içerir. Asimetrik sanal depolama ağlarında, veri akışı kontrol akışından ayrılmıştır. Kontrol amacıyla ayrı bir ağ veya SAN bağlantısı kullanılır. Kontrol akışı veri akışından ayrıldığından, G/Ç işlemleri SAN’ın tüm bant genişliğini kullanabilir. Kontrol amacıyla ayrı bir ağ veya SAN bağlantısı kullanılır.

Asimetrik sanallaştırma aşağıdaki dezavantajlara sahip olabilir:

  • Veriler, artan güvenlik açıklarına karşı risk altındadır ve kontrol ağı bir güvenlik duvarı ile korunmalıdır.
  • Dosyalar birkaç cihaz arasında dağıtıldığında meta veriler karmaşık hale gelebilir.
  • SAN’a erişen her ana bilgisayar, meta verilere nasıl erişileceğini ve yorumlanacağını bilmelidir. Bu nedenle, bu ana bilgisayarların her birinde belirli aygıt sürücüleri veya aracı yazılımı çalışıyor olmalıdır.
  • Meta veri sunucusu, verileri değil yalnızca meta verileri “bildiği” için önbelleğe alma veya Kopyalama Hizmetleri gibi gelişmiş işlevleri çalıştıramaz.
iki sanallaştırma yaklaşımının varyasyonlarını gösterir.
iki sanallaştırma yaklaşımının varyasyonlarını gösterir.

Bu yaklaşımlar temelde aynı sanallaştırma temel taşlarını sağlasa da, ilginç yan etkiler ortaya çıkabilir.

Denetleyici tabanlı yaklaşım

Bant dışı, denetleyici tabanlı yaklaşım, yüksek işlevler içerir, ancak ölçeklenebilirlik veya yükseltilebilirlik açısından başarısız olur. Tasarımının doğası gereği, bu yaklaşımın kullanılmasıyla, örneğin bir denetleyicide olduğu gibi, bu çözümün yaşam döngüsü için bir sorun haline gelen gerçek bir ayrıştırma gerçekleşmez.

Sunucuların yeni denetleyiciye nasıl yeniden bağlanacağı ve uygulamalarınız üzerinde herhangi bir etki olmaksızın çevrimiçi olarak nasıl yeniden bağlanacağı gibi veri taşıma sorunları ve soruları zorlayıcıdır. Bu yaklaşımı kullanarak, bir denetleyiciyi değiştirirsiniz ve dolaylı olarak tüm sanallaştırma çözümünüzü değiştirirsiniz. Donanımı değiştirmeye ek olarak, başka işlemler (sanallaştırma özelliği ve gelişmiş kopyalama işlevleri için lisansların güncellenmesi veya yeniden satın alınması gibi) gerekli olabilir.

SAN veya Fabric tabanlı cihaz çözümü

Genişletilebilir bir küme mimarisine dayalı bant içi, SAN veya yapı tabanlı bir cihaz çözümüyle, yeni disk alt sistemleri eklemek veya değiştirmek veya bunlar arasında veri taşımak gibi yaşam döngüsü yönetimi görevleri basittir.

Sunucular ve uygulamalar çevrimiçi kalır, sanallaştırma platformunda veri geçişi şeffaf bir şekilde gerçekleşir ve sanallaştırma ve kopyalama hizmetleri için lisanslar güncelleme gerektirmez. Disk alt sistemleri değiştirildiğinde başka hiçbir maliyet oluşmaz.

Yalnızca yapı tabanlı cihaz çözümü, gelecekteki arabirimler ve protokoller için açık olan kurumsal sınıf Kopyalama Hizmetleri sağlayabilen bağımsız ve ölçeklenebilir bir sanallaştırma platformu sağlar. Yapı tabanlı araç çözümünü kullanarak gereksinimlerinize en uygun disk alt sistemlerini seçebilirsiniz ve belirli SAN donanımına bağlı kalmazsınız.

Bu nedenlerden dolayı IBM, IBM Spectrum Virtualize ile depolama sanallaştırmasının uygulanması için satır içi blok toplama ile SAN tabanlı aygıt yaklaşımını seçti.

Umarım bilgilendirici bir yazı olmuştur.

Diğer IBM yazılarım için lütfen BURAYA ve IBM sayfası içinde BURAYA tıklayınız.

Bir yanıt yazın