IBM Cloud Object Storage
IBM, Storage

IBM Cloud Object Storage

Merhaba sevgili okurlarım, bugünlerde IBM Cloud Object Storage ‘lar ile ilgili bir çalışma dönemindeyim ve sizlerle aldığım notları paylaşmak istiyorum.

Bu bir çeşit yazı dizisi olacak tabi bu not paylaşım olayı.

IBM Cloud Object Storage

Öncelikle Blok storage nedir bir tanıma bakalım isterseniz;

Blok düzeyinde depolama olarak da adlandırılan blok depolama, veri dosyalarını Depolama Alanı Ağları (SAN’lar) veya bulut tabanlı depolama ortamları üzerinde depolamak için kullanılan bir teknolojidir. Geliştiriciler hızlı, verimli ve güvenilir veri aktarımı gerektiren bilgi işlem durumlarında blok depolamayı tercih ederler.

Blok depolama, verileri bloklara ayırmanın ardından bu blokları her biri benzersiz bir tanıtıcıya sahip ayrı parçalar halinde depolar. SAN, bu veri bloklarını en verimli olduğu konuma yerleştirir. Bu, SAN’ın bu blokları farklı sistemler genelinde depolayabileceği ve her bloğun farklı işletim sistemleriyle çalışacak şekilde yapılandırılabileceği (veya bölümlere ayrılabileceği) anlamına gelir.

Blok depolama, verileri kullanıcı ortamlarından ayrıştırarak bu verilerin çok sayıda ortama dağıtılmasını da sağlar. Böylece verilere giden çok sayıda yol oluşturulur ve kullanıcıların bu verileri hızla almalarına imkan tanınır. Bir kullanıcı veya uygulama bir blok depolama sisteminden veri istediğinde temelindeki depolama sistemi, veri bloklarını yeniden bir araya getirir ve verileri kullanıcıya veya uygulamaya sunar.

IBM olarak hazırlamış olduğumuz(ingilizce) süper bir video var Blok ile File yapılarını karşılaştıran, isterseniz aşağıdan bu videoyu izleyebilirsiniz.

Block Storage vs File Storage

Detaylı olarak özelliklerinden bahsetmeden önce bir giriş yapmış olalım ve bu obje storage’ın ne olduğu ile ilgili bir kaç genel tanım yapalım;

  • Ölçeklenebilirlik, sürekli artan sayıda sınırlı kapasiteli depolama silosuna karşı tek bir depolama sistemi ve ad alanı sunar.
  • Güvenlik özellikleri, güvenlik gereksinimlerinin karşılanmasına yardımcı olan çok çeşitli özellikleri içerir.
  • Sistemin kullanılabilirlik ve güvenilirlik özellikleri, farklı kullanım durumları ve gereksinimlerine en iyi şekilde uyacak şekilde yapılandırılabilir.
  • Yönetilebilirlik, depolama yöneticilerinin büyük depolama kapasitesini yönetmesine yardımcı olur.
  • Yazılım tanımlı bir depolama çözümünün esnekliği, özel veya tescilli donanım.

Hazır tanımı verdiğime göre, bir de Obje storagelarla çalışmaya başladığımız zaman karşımıza çıkan terminolojiden biraz bahsetmek isterim.

Object Storage Terminology
Object Storage Terminoloji

Yukarıdaki resimde de görmüş olduğunuz gibi en küçük birleşen “Obje” ve objelerin birleşiminden veya içerisinde durdukları yer der isek, “Bucket” a ulaşıyoruz, Bucketlar ise “Storage pool“ların içerisinde bulunuyor ki onlarda “IBM Cloud Object Storage Sistemi” içinde bulunmaktadır.

Şimdi bunlar ile ilgili biraz daha detay verelim;

Object (Obje) :  Obje, IBM COS sistemine yüklenen kullanıcı verilerini ifade eder. Tipik olarak, bir dosya ve dosyayla birlikte depolanan nesne meta verileridir.


Bucket ( Kova ) : Bucket, verilerin depolanmak içn kullanılan mantıksal bir kapsamdır.


IBM Cloud Object Storage Manager Node : Sistem yapılandırması, depolama sağlama ve sistemin sağlığını ve performansını izleme gibi yönetim görevleri için kullanılan bir yönetim arabirimi sağlayan sistem birleşenidir. Bu node fiziksel bir cihaz, VMware sanal makinesi veya Docker konteynır olarak sistem içinde kullanılabilir.


IBM Cloud Object Storage Accesser Node : Yazma sırasında verileri şifreleyen ve kodlayan veya okunduğunda verilerin kodunu çözen ve şifresini çözen bir sistem birleşenidir. Verilerin dönüşümünü yöneten ve depolama arayüzlerini istemci uygulamalarına sunan bir birleşendir. Bir Accesser düğümü, bir IBM Slicestor cihazında fiziksel bir araç, VMware sanal makinesi, Docker konteyneri veya yerleşik bir Accesser olarak devreye alınabilir.


IBM Cloud Object Storage Slicestor Node : Verilerin depolanmasından sorumlu bir sistem bileşenidir. Yazma sırasında Accesser nodelardan veri alır ve okuma sırasında gerektiği gibi Accesser Nodelara veri döndürülür. Slicetor nodelar fiziksel olarak konuşlandırılır.


Device Set : Bir Device seti, bir grup Slicetor cihazı tarafından tanımlanır. Device setleri, bir veya daha fazla veri merkezine yayılabilir.


Storage Pool :  Storage Pool, birlikte bir veya daha fazla Bucket için fiziksel depolama kaynakları sağlayan bir veya daha fazla aygıt kümesinin mantıksal bir gruplamasıdır.


Access Pool : Access Pool, verilere erişmek için kullanılan bir veya daha fazla Accesser node’un mantıksal bir gruplamasıdır.

Bence yeterince bilgi bombardımanı oldu, o yüzden bu yazıya nokta koyma zamanı geldiğine inanıyorum.

Diğer IBM ile ilgili yazılarım için BURAYA

Podcast Avatar
Diabolikss Podcastcilik

Podcast’ime ulaşmak, dinlemek ve abone olmak içinde BURAYA tıklıyoruz lütfen.

Bir yanıt yazın