Haftalik Ted Konuşması
Kişisel Gelişim

Haftalık Ted Konuşması 1 (Hafta 47)

Haftalık Ted Konuşması ile 2020 yılının 47. Haftasının pazar gününden selamlar değerli blog okuyucusu bildiğin veya görmeye başladığın üzere bu blog sizlere;

  • Amazon Web Servisleri
  • VMware
  • Veeam
  • IBM
  • Ropörtajlar
  • Müzik
  • Kişisel Gelişim
  • Yeme içme üzerine

yukarıdaki başlıklar hakkında sizlere bilgi aktarmaya çalışan, benim bir nevi kafamdan geçenleri okuduğunuz veya tanık olduğunuz yer diyeyim.
Sizler için haftalık ted konuşması bulup TED.com ‘dan bir video paylaşmak ve bu video ile ilgili aklım ve kültürel birikimim yeter ise yorum yapmaya çalışacağım, eğer yetmezsede, galiba sadece direk video paylaşımı olarak karşınızda olabilir yazılar.

Haftalik Ted Konuşmasi
ted.com

Covid-19 ile hayatımız epey bir değişim gösterdi bence, imkanı olanlar -aslında çalıştığı firmaların imkanı olanlar- diyeyim, evden çalışmaya başladı ve ben Mart ayının ortalarından, bu güne kadar olan sürenin neredeyse %80’ninde evde çalıştım ve çok çok az ziyarette bulunmak durumunda kaldım. Tabi çalışmamın neredeyse tamamını telefon görüşmeleri ve Webex toplantılarında geçirdim. Bu çalışma tarzı ister istemez ev-iş dengesinin kurulması zorlaştırıyor. Çalışma alışkanlıklarının da tamemen değişmesine neden oluyor. Mesela ben dışarıda son kullanıcı ziyaretlerini ve şehir şehir dolaşıp toplantılar yapmayı özledim diyebilirim. Sosyal hayat en çok etkilenen alanlardan biri, Mesela ben kullanmasamda sigara molalarında bir çok konuda ayak üstü konuşmalarında bilgi paylaşılıyordu 


Fark ettiniz mi bilmiyorum ama artık tamamen sınırlar ortadan kalktı, artık öğlen arası denilen aralık hiç yok, mesela benim bir çok kez 12:00 – 13:00 arasında toplantım oldu. Ben evde dünyalar tatlısı kızım ile çalışıyorum, çünkü eşimin işe gitmesi gerekmekte. Gerçi artık o da bir hafta 3, bir hafta 2 gün olmak üzere evde. Sınırlardan bahsediyorum ya mesela düşünsenize hiçbirimiz çocuklarımızı alıp dışarıda bir toplantıya gitmeyiz ama Covid dönemi ile beraber bir çok kez kızım toplantılarımda yanımda kucağımda oturup diğer katılımcılara el salladığı oluyor. Gerçi bu durum biraz daha duygusal bir ortam yaratıp toplantının zor geçeceği varsa bile bir anlık ortamın değişmesine de katkısı oluyor.

Ya bir Nargile ekibimiz vardı onun bile tadı kaldı ağzımızda…


Podcast sunucusu ve yazar Morra Aarons-Mele’in, Ted.com ‘un #TheWayWeWork isimli serisinde bir videosunu sizlerle paylaşmak isterim.

Umarım beğenirsiniz. Önceki TED Talks paylaşımları için BURAYA TIKLAYINIZ. Bu ve diğer konular ile ilgili fikirlerinizi merak ediyorum. Lütfen yorum kısmına sizlerde düşüncelerinizi ben ve diğer okuyucular ile paylaşın.

Bir yanıt yazın