Yurtdışında Çalışma
Kişisel Gelişim, Podcast

Freelance Çalışma ve Yurtdışında İş Bulma

Sevgili blog okuyucusu hoş geldin, bu yazıyı okuyorsan anlaşılan Freelance çalışma ve/veya yurtdışında iş bulma ile ilgili biraz kafan karışmış. 3. bir olasılık tabi, o da ne? Beni takip edip yazılarımı okuyorsunuz ki eğer bu segment içerisinde iseniz var ya müthişsiniz, sizi çok seviyorum. Bildiğiniz üzere ben bir firmaya bağlı olarak görev yapıyorum. Güvenli sularda yüzmek böyle bişey ama bu dönemde nerede ne yapıyorsanız yapın vallaha iş hiç birimiz için güvenli değil yani.

Bu yazı ile ilgili podcast 🙂


Bugün sizlerle, Freelance iş bulma sayfalarını paylaşmayı düşünüyorum ve belki bu sayfaları kullanarak kendinize iş bulabilirsiniz. Yurt içi olabilir, yurt dışı olabilir hatta ve hatta pandemi dönemi ile çok popüler uzaktan çalışma yöntemi ile freelance veya bağlı bir şekilde çalışabilirsiniz.
Eğer proaktif bir insan olarak tanımlıyorsanız kendinizi, LinkedIn üzerinden zaten yukarıda bahsettiğim türde işlerin tamamını bulabilirsiniz ama olay ne aktif bir oyuncu olacaksınız ve sürekli networkünüzü geliştirmeniz gerekiyor.
Bu arada clubhouse diye bir uygulama içerisinde takılıyorum ara ara, dikkat ettiğim şey şu bu uygulamada çok sayıda girişimcilik ile hakkında konuşmalar yapılıyor belki ilerleyen dönemlerde insanlar buradan start-uplarına ekip oluşturacaktır ama tamamen bir ön görü 🙂
peki bu uzaktan çalışma olayını ikiye bölelim öncelikle, 1. sabit çalıştığınız firmanın ofisine gitmeden çalışmanız ve ama tek bir firma ile sözleşme imzalanır ve bu firmaya etik olarak sağdık kalmanız gerekmektedir. 2. ise freelance dedilen,  proje bazlı olarak bir nevi sizi kiralıyorlar ve kiralanma amacınız doğrultusunda çalışmanız beklenmekte.

via GIPHY


Bakalım neler yapabilirsiniz:

 • Yazılım yapabilirsiniz, büyük bir projenin içerisinde yer alabilirsiniz ve o proje ile ilgili bir parçayı yazabilirsiniz.
 • IT alanında danışmanlık yapabilirsiniz. Kurulumlar olabilir, uzak destek operasyonları olabilir.
 • Resim çekip bu resimleri satabilirsiniz.
 • Blog yazarlığı yapabilirsiniz.
  • Yazılmış olan blog yazılarını SEO’a uygun hale getirebilirsiniz.
 • Web sitesi tasarımları yapabilirsiniz.
 • Grafik tasarımları yapabilir ve satabilmenin yanı sıra proje bazlı çalışabilirsiniz.
 • Video editleyebilirsiniz.
 • Çeviri yapabilirsiniz.
 • Editörlük yapabilirsiniz.
 • Sanal asistanlık

Ülkemizde ki freelance olarak iş bulmak için kullanabileceğiniz firmalar;

Global web sayfalarından uzak iş bulabileceğiniz web sayfaları;

Bu arada Adana, Ankara, Mersin ve Anadolunun bir çok ilinde çalışmak isteyen var ise ve bilişim teknolojileri alanında teknik ve satış alanlarında deneyiminiz varsa bana ulaşabilirsiniz. Bir kaç soran eşim dostum var. CVlerinizi iletmekten memnuniyet duyarım. ( Mail adresim: mehmet.aydin@bilpem.com ( eski bir alan adım ama üşengeçlikten mail’i taşımadım hala 🙂  )

Diğer podcast yazılarına ulaşmak için BURAYA tıklayın.

Bir yanıt yazın