Kişisel Gelişim

Bulgucular ile tanışmada teknolojinin rolu ve anne-baba gelişiminin gelmesi gereken nokta.

Wow ne başlık attım bea, bir bakar mısın lütfen ” Bulgucular ile tanışmada teknolojinin rolu ve anne-baba gelişiminin gelmesi gereken nokta. ” şimdi sevgili blog okuyucum hiç bir akademik olaydan bahsetmeyeceğim. Zaten bahsedemem çünkü böyle bir akademik geçmişim yok.

Şimdi yukarıdaki olay yazıyı baltaladı belki, belki de bu yazıyı okumayı bile bırakmış olabilirsin, çünkü yazı ile ilgili spoiler verdim ama kişisel olarak nefret ettiğim olayı kendim yapmak istemiyorum. Peki nedir benim bu nefret ettiğim konu?!?

Linç yersem, blogun şifresi monitörün altında yazıyor, devam etmek isteyen birisi olur ise oradan yürüsün artık.

Internet Anneleri

Akademik olarak hiç bir deneyim veya bilgi yok ama tavsiye çok

Şimdi olay şu ki çok fazla görüyor ve duyuyorum. Yau arkadaş kimden nereden duyduğu belli olmayan görüşleri ortaya atılıyor ve bu görüşleri öyle sıkı sıkıya savunuluyor ki sanırsın masterını bu konu üzerinde yapmış. Ya senin çocuğun dünyalar güzeli doğdu diye niye çocuğa yazık ediyorsun. Çocuklar üzerinden tırt reklamlar falan. Neyse çok uzatmayayım ben bu konuları zaten linç yersek bu bile çok. Lütfen çok vurmayın ne olur.

Bende reklam koyup sübliminal mesaj vermek istiyorum ayrıca, bir görsellede bu konudan sakin sakin uzaklaşacağım.

Sevgili anneler babalar lütfen internette gördüğünüz her bir halta inanmayın, biraz araştırın vallaha daha doğrusunu bulursunuz siz. Biz hanımla geçen az daha tuz gece lambası alacaktık da erken döndük, Bir Google amca araması yeterli inanın bana.

Haklısınız, inanmayalım sayın komutanım…

Ben konuya dönüyorum, şimdi hepinizin bildiği üzere ben tırtış!!! bir babayım, yani evde çalışıyorum ve maalesef işlerimden kaynaklı gündüz kızıma vakit ayıramadığım oluyor ve bu arada bizimkisi gidip Netflix falan allah ne verdiyse izliyor demiyeceğim çünkü en akıllı kız, benim kız olduğundan 😛 yapmaz öyle şeyler. 🙂

Lafın kısası bizim kız yeni bir diziye başladı yaş daha 5,98 az kaldı 6 olacak. Tabi nedir bu izlediğin demeye kalmadan bir kahvaltı sabahında, yapıştırdı bana soruyu;

 • Arya: Baba ( Soru sorma ses tonu )
 • Diabolikss: Bubam, sor.
 • Arven: Galille ve Nevton, Mozart’ın zamanında mı yaşadı?
 • Diabolikss:

via GIPHY

via GIPHY

 • Diabolikss: Kızım sen kahvaltını yap, benim bi toplantım var, gelince bakalım.
 • Arya Arven: Babaaaaaaaaaaa baktın mıııııııı?
 • Diabolikss: Galileo Galilei 1564 – 1642 / Isaac Newton 1643 – 1727 / Wolfgang Amadeus Mozart 1756 – 1791. ( İç ses: Bu özel teşekkürlerimi Google ve Wikipedia’ya sunmak isterim. Çok değerlisiniz. Bu arada ne ilginç ya neredeyse üçüde dipdibe doğup ölmüşler. )

Şimdi eskiden olsa ” Ne işin var elalemin gavurlarını bana soruyorsun, otur elişi öğren” denirdi ama artık yemiyor yani öyle şeyler…

Şaka bir yana lütfen kız, erkek ayırt etmeden çocuklarımızı okutalım ve bilgi açlıklarını her an doyurmaya çalışalım. ( Sosyal mesaj verildi. OK )

Bu kız ne izliyor böyle diye biraz dikkat edeyim dedim ki kim çıksın karşıma, bizim kanda, beyinde falan gezen bi aksakallı dede vardı ya, vücudumuz ile ilgili bir çizgi film vardı, hah o. Uleyn diyip bir mutlu oldukdan sonra ne oluyor diye bakmaya başladım ki, Marie Curi’den bahsediyor. Sonradan anladım ki MÖ’den beri olan keşif ve kaşifler ( Bulgucular ) ile ilgili bir çizgi dizi.

Bir Varmış Bir Yokmuş: Kaşif ( Bulgucular )

Bir Varmış Bir Yokmuş: Kaşif

Orjinal ismi Il était une fois… les Explorateurs olan, yani Bir Varmış Bir Yokmuş: Kaşif (Bulgucular) olan bir seri ve bu versiyonu 1994 yılında çekilmiş.

Bölümleri

 1. The Chinese, our Ancestors
 2. Archimedes and the Greek
 3. Hero of Alexandria
 4. The Measuring of Time
 5. Henry the Navigator and Cartography
 6. Gutenberg and Printing
 7. Leonardo da Vinci, a Jack-of-all trades
 8. The Doctors (Paracelsus, Andreas Vesalius, Ambroise Paré, etc.)
 9. Galileo Galilei
 10. Isaac Newton
 11. Georges-Louis Leclerc, Comte de Buffon (Discovering the Past)
 12. Antoine Lavoisier and Chemistry
 13. George Stephenson, Full Steam Ahead!
 14. Michael Faraday and Electricity
 15. Charles Darwin and Evolution
 16. Gregor Mendel and Peas
 17. Louis Pasteur and Micro-organisms
 18. Thomas Edison and Applied Science
 19. Guglielmo Marconi and Sound Waves
 20. Henry Ford and the Adventure of Motorcar
 21. Aviation (Otto Lilienthal, Wright brothers, etc.)
 22. Marie Curie
 23. Albert Einstein
 24. Konrad Lorenz, Father of the Geese
 25. Neil Armstrong, the Moon and the Space
 26. Tomorrow?

Bölümler bizce çok eğlenceli hatta bende izlediğimde şu haldeyiz;

via GIPHY

ama fakat lakin şunu belirtmek isterim ki bu seriyi Netflix +7 olarak işaretlemiş olsa bile bence bazı bölümleri hassas yavrucaklar için sorun olabilir. Arşimet’in öldürülmesi(Bir çok ölüm), savaşlar ve gibi hoş olmayan konular var. Birde ara ara beni bile rahatsız eden iki kötü adam var ki bu kararkterlerin anlatımında mizah her ne kadar önde olsa bile biraz rahatsız edici olabiliyor.

Söyle bir şey yaşadık Arya ile;

Undómiel (nam-ı değer Arya Arven ) : Eski zamanlarda ne kadar çok kötü insan var baba. 🙁 “

Süslü başlık koyup anne babanın kendini geliştirmesinden falan bahsetmiştim, sanırsam mesajım anlaşıldı, ama bir yerden tanıyorum fakat çıkartamadım diyenler için; Anne/Baba olarak eski dönemlere göre çok daha zor sorular ile karşılaşıyoruz ki bu örnek bişey değil!!!. Anne ve baba olarak okumak ve araştırmaktan korkmazsak güzel olur bence ve sorulan soruları mutlaka yanıtlayalım yani gerektiğinde topu taca rakip takımın oyuncusuna çarptırarak atın, ama futbolda da olduğu gibi top taca çıkınca oyun bitmiyor ve devam ediyor, tekrar oyuna topu siz sokun. Böylelikle hala şans bizde olur galiba.

Teknoloji konusu ise yine anlatım içerisinde olan, netflix veya internet gibi ortamlara çocukların erişimleri çok kolay ve onlar bizlere göre kesinlikle ışık hızı ile ilerliyorlar. En azından bizde sonuna kadar onları yakalamaya çalışalım.

Sevgilerle blog okuyucusu…

Bir yanıt yazın